بهار آمد

بهار آمد
بهاری شد هوای جانمان جانا

بهار آمد
چه مشتاق است
زمین از دیدن این دلبرِشایسته مهمانا

رسیده لحظه ی دیدار جمعی سبزه و گل در دل بستان
به همراهش دو بال رنگیِ زیبایِ پروانا

بهار آمد
نسیم تازه ،روحم را نوازش داد
و قدری بیشتر خورشید،
سخاوت کردو تابش داد
درون آسمان ابری پر از احساس
بارش داد
کنار هم به ما درس صفا و صلح و سازش داد
پراز عشق و سرور و تازگی گرداند
دلِ این جسمِ دیوانا
همه اندوه وغم گردیده قربانا

بهار آمد
دَمَن آکنده از انبوه گلها شد
زقلب کوهساران چشمه ای جوشید و پیدا شد
درختان سبز وخرّم بَس شکوفا شد
جهان حیران ازاین زیبا سرا گردیده افسانا

چه خوش می شد کنار این همه زیبایی مسحور
درونِ هر دلی روییده انسانا
وامّیدش
به آن یاریگر دانا

شاعر :محراب
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
کانون فرهنگی حافظ

پیام تبریک به برترین کانون خراسان

🌹ای که دستت میرسد کاری بکن

  • پیش از این کزتو نیاید هیچ کار

کانون فرهنگی هنری حافظ یکی از برترین و فعالترین کانون های فرهنگی هنری استان خراسان رضوی انتخاب شد و در بیست و ششمین سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری در حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و موسسات قرآنی و امام جمعه موقت مشهد لوح تقدیر اهدا گردید.

این کانون به خاطر فعّالیتهای زیاد در هر زمینه ای اعم از برگزاری مسابقات مختلف ، نمایشگاههای گوناگون ،کلاسهای آموزش روانخوانی قرآن و دارالحفظ  ،کلاسهای آموزه های دینی ،کمک به نیازمندان و زنان بی سرپرست،پرورش و شکوفایی ذهن های خلّاق و هنرمند ،برگزاری کلاسهای تقویتی و آموزش حرفه های گوناگون درآمد زایی و…..که مهمترین مزیّت آن این است که برای هرسلیقه ای پیشنهادی برای گذراندن اوقات فراقت و شکوفا شدن را داراست .

کانون فرهنگی حافظ در فضای مجازی نیز فعّالیت خود را گسترانیده و با ایجاد کانال در تلگرام با این آدرس

@taybad_mojtame

همشهریان خویش را از عملکرد و کارهایی که در آینده انجام خواهد داد را اطلاع رسانی مینماید و سایتی با این آدرس   Kanoonhafez.com

را ایجاد نموده که در آن بخشها و نوشته های قابل توجه و بسیار مفید به خصوص راهکارهایی برای زندگی بهتر و موفقتر را پیشنهاد نموده که خواندن آن مطالب کمک بسیار زیادی به خوانندگان خود خواهد نمود.

🔹کسب این موفقیت را به مدیران این کانون جناب آقایان مولوی سلطان احمد قادری، حافظ خلیل شیخ جامی وناصر احمدی   و بانوانی که در بخش خواهران زحمت کشیدند را تبریک می گوییم و برای این بزرگان و دیگر همکارانشان در کانون ، آرزوی موفقیت روز افزون داریم .

با تشکر فراوان از همه ی این عزیزان

اسفند ماه ۱۳۹۷

وهمی از عشق

📖 وهمی از عشق

👌در زندگی انسان‌ها عشق مفهوم پیچیده‌ای است که هر فرد از دیدگاه پدیدارشناسانه خود به شکلی متفاوت از دیگران به آن می‌نگرد. اهمیت عشق چنان زیاد است که فلاسفه، شعرا، دانشمندان و روانشناسان بسیاری تاکنون سعی کرده‌اند از دیدگاه خود عشق را تبیین و توصیف نمایند. با این حال اکثر بزرگان به این نتیجه رسیده‌اند که عشق صور متعددی دارد. برخی عشق را نوعی محبت غیر مشروط، برخی برپایه صمیمیت و دوستی بر اصل ستودن حضور و ارزش دیگری، عده‌ای دیگر بر مبنای رمانتیک و خواهش‌های جنسی و انحصارطلبی و گروهی عشق را روشی خیرخواهانه و نوع‌پرستانه دانسته‌اند.
حال اینکه افراد تا چقدر نسبت به احساسات خود آگاهی داشته باشند، مقوله‌ای قابل بررسی است. اینکه می‌دانیم بسیاری از مردم از روی ناآگاهی به هر شکلی از احساس خود نسبت به دیگری از واژه عشق استفاده می‌کنند، پدیده‌ای رایج و البته کاملا اشتباه است. عشق سالم همراه با تحسین، احترام و دوست داشتن است، عشق ناسالم همراه با استثمار و سلطه‌گری است و البته بیشتر افراد عشق‌شان نیمه سالم است یعنی همراه با احترام و تحسین، استثمار و سلطه‌گری نیز وجود دارد.

در طرحواره درمانی، برای هرکس که ادعای عاشقی دارد، به جنس رابطه او با والدین‌اش در دوران کودکی می‌پردازیم. اگر دلبستگی ایمن بین کودک و مادر حفظ شده باشد، فرد در جوانی، بهتر می‌تواند عشقی سالم به دیگری ابراز کند. در غیر اینصورت، پیوند ضعیف و دلبستگی ناایمن با والدین، نتیجه‌ای جز ابراز عشقی ناسالم به دیگری نخواهد داشت. از طرفی، ذهنیت بزرگسال سالم در عشق‌ورزی کنترل‌گر، پرتوقع، بی‌اعتماد و حساس نیست؛ بلکه از مصاحبت معشوق همانطور که هست، خوشحال است. بسیاری از افراد، نیازهای ذهنیت کودک آسیب‌پذیرشان را که خواستار تسلیم بلاشرط دیگری است، عشق می‌نامند. کودک آسیب‌پذیری که مردد، ترسو، نگران و خشمگین است، همه آنچه نفرت است را در رابطه می‌آورد و آنرا عشق می‌نامد.

کودک آسیب‌پذیر می‌خواهد، همه آنچه که از والدین خود نگرفته که شامل محبت، حمایت، توجه، همدلی، مراقبت، نوازش، ثبات، اطمینان و غیره است را در جوانی با معشوق‌اش بدست آورد. کودک آسیب‌پذیر ممکن است معشوقی را به اشتباه و البته شبیه والدین سرد خود انتخاب کند، کودک آسیب‌پذیر تلاش می‌کند که یک دلبستگی ایمن با معشوق ایجاد کند، حال آنکه معشوق این دلبستگی را نمی‌خواهد و شاید نیازش چیز دیگری باشد. در اینجا تعریف عشق می‌شود “دادن چیزهایی که نداشته بودی، به فردی که نداشته‌ها و داشته‌های تو را نمی‌خواهد”. آن زمان است که کودک آسیب‌پذیر آنسوی عشق را که نفرت است، ابراز می‌کند. دشمنی، که رفتاری منفی و ویرانگر است (ذهنیت کودک غضبناک). پرخاشگری، که هدف‌اش ویرانی نیست، بلکه شکستن سدی است که راه برقراری تماس با معشوق را بسته است (ذهنیت کودک عصبانی). رنجش، تقاضایی همراه با خصومت برای ایجاد احساس گناه در دیگری است (ذهنیت والد متهم‌ساز). تکانشگری، که حمله‌ای کلامی، نوشتاری یا فیزیکی است و کاملاً غیر ارادی بوده و منجر به آسیب روانی – جسمی به معشوق می‌گردد (ذهنیت کودک تکانشی).
حال آنکه فرد (کودک آسیب‌پذیر) همه آنچه که از نگاه بزرگسال سالم، نفرت است را برای تداوم رابطه لازم می‌داند، غافل از اینکه معشوق روز به روز از او بیشتر فاصله می‌گیرد. اینجا است که رابطه به شکست می‌انجامد و فرد از شکست‌های متعدد عشقی خود دچار واهمه گشته، به کار زیاد، ورزش افراطی، مطالعه وسواسی، خرید بیش از حد، اعتیاد به دنیای مجازی، پرخوری، پرخوابی و سومصرف الکل و مواد مخدر که همه اینها چیزی جز “ذهنیت خودآرامبخش بی‌تفاوت” نیستند، پناه می‌برد. اوج ذهنیت خودآرامبخش بی‌تفاوت، ازدواج سریع و بی‌تامل با اولین پیشنهاد پس از یک شکست عشقی است. جاییکه کودک آسیب‌پذیررهاشده، به آغوش غریبه‌ای پناه می‌برد، که هیچ حسی یا حس کمی به او دارد. برخی نیز در ذهنیت محافظ بی‌تفاوت، تا سال‌ها وارد هیچ رابطه عاطفی نمی‌شوند. عده‌ای نیز جبران افراطی کرده و وارد روابط عاطفی موازی و متعدد شده و معشوقان کثیری را به ظاهر عاشقانه دوست می‌دارند، که اگر احیاناً یکی از آنها از رابطه خارج شد، در رابطه با دیگران، درد کمتری را نسبت به فقدان حس کنند.

تعارضات فوق الذکر، هیچ کدام رفتاری سالم نیست که بتوان نام عشق بر آن نهاد. عشق چیزی جز دوست داشتن بی قید و شرط بزرگسال سالم نیست. قطعاً عشق سالم به معنای نبود بحث، تفاوت نظر و حتی دعوا نیست. افرادی که عشق سالم دارند نیز گهگاه به اختلاف برمی‌خورند، که نهایتاً این درگیری‌ها، منجر به حل سازنده تعارض‌ها و ایجاد رابطه عمیق‌تر می‌گردد.

منبع:کتاب وهمی از عشق
نوشته:دکتر امیر عسکری

کانون فرهنگی حافظ
اسفند ماه ۹۷

ده عادت مخرّب که شادی را از ما می گیرد

چند عادت رایج و مخرب که شادی را از ما می گیرد

🔸هر فردی در زندگی به دنبال شادی و خوشبختی است. هر روز تصمیمات زیادی می گیریم که روی تفکر و احساس ما در مورد خودمان اثر می گذارد. می خواهیم از ترس و نگرانی‌ها فرار کنیم و یک زندگی آرام و بی‌دغدغه برای خود فراهم کنیم؛ اما گاهی برخلاف انتظارمان، با اندوه و اضطراب مواجه می شویم.

🔸در واقع عادت‌های بدی وجود دارد که به ما آسیب می رساند و رضایت و شادی را از زندگی‌مان سلب می کند. در ادامه 10 عادت مخرب معرفی می شود که با اجتناب از آن‌ها، شادی و خوشبختی دائمی نصیبتان می شود.

▪️مقایسه دائمی خود با اطرافیان

شاید به ظاهر زندگی اطرافیانتان نگاه کنید و به این نتیجه برسید بهترین و پردرآمدترین شغل را دارند، ظاهر جذاب‌تری دارند و در زندگی شادتر هستند؛ اما گاهی این مقایسه‌ها درست نیست، زیرا هر فردی زندگی منحصر به فردی دارد و استعدادها، اهداف و تمایلاتی را در وجود خود نهادینه کرده است.

▪️قدردان نبودن

قدردانی، ذهن شما را به داشته‌هایتان متمرکز کرده و زندگی‌تان را متحول می کند. اگر ندانید در زندگی از چه نعمت‌هایی برخوردار هستید و قدردان آن‌ها نباشید، هیچ وقت به احساس رضایت نخواهید رسید. قدردان بودن از استرستان کم می کند، به ذهنتان آرامش می دهد و از شما شخصیتی مهربان و انعطاف پذیر می سازد.

▪️غرق ترس یا نفرت شدن

مغز انسان تمام تهدیدات و خطرات واقعی را شناسایی کرده و با هشدار دادن، سبب امنیت فرد می شود؛ اما اضطراب و ترس بی مورد زندگی ما را تلخ می کند.
نفرت به اندازه‌ی ترس مخرب است. نفرت سبب می شود تا شادی‌های زندگی‌مان از دست برود.

▪️تمرکز کامل روی گذشته و آینده

اگر تنها توجهتان روی گذشته یا آینده باشد، تجربیات و فرصت‌های پیش رویتان را از دست خواهید داد. شما باید در لحظه زندگی کنید و توجهتان معطوف به زمان حال و اطرافیانتان باشد. در غیر این صورت، روزها را پشت سر می گذارید، در حالی که زندگی کردن در لحظه را تجربه نکرده اید. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در لحظه زندگی می کنند و به زمان حال می اندیشند، شادتر هستند و تمایل بیشتری به ارتباط با دیگران دارند.

▪️تمرکز روی مسائل غیرقابل کنترل

در بیشتر مواقع ما با تلاش زیاد برای کنترل تمام مسائل، شادی و آرامش را از خود سلب می کنیم. پس به جای تلاش برای کنترل تمام جزئیات، اجازه دهید زندگی روال عادی خود را طی کند. خیلی روی مسائل غیرقابل کنترل زندگی تمرکز نکنید و از نگرش جدید خود بهترین استفاده را ببرید.

▪️گرفتار سرزنش کردن

سرزنش دائمی دیگران به خاطر مشکلات موجود، عادت بسیار مخربی است که هم به فرد و هم به اطرافیان آسیب می‌رساند.
بیشتر افراد تصور می کنند با مقصر دانستن دیگران، پشیمانی و ناامیدی را از خود دور می کنند. حقیقت این است، هر کس مسئول اعمال و رفتارش خودش هست. هیچ کس نمی تواند ما را مجبور به کاری کند یا مسئولیت اعمال ما را به عهده بگیرد.

▪️مال اندوز بودن

مطمئن باشید ماشین و خانه گران قیمت، مبلمان شیک، ساعت طلا و تمام چیزهایی که آرزوی آن را دارید، به شما احساس رضایت نخواهد داد. اگر بخواهید برای داشتن آن‌ها خود را در فشار مالی قرار دهید، تنها به استرس و نگرانی‌تان می افزایید.

▪️ارتباط با افراد سمی

باید مراقب انسان‌های سمی باشید زیرا مدام نظرات شما را انکار می کنند، وقتی به چیزی نیاز دارند به سراغتان می‌آیند و به آرزوها و باورهای شما احترام نمی‌گذارند. سمی‌ها نمی دانند چطور باید با دیگران ارتباط سالمی برقرار کنند.
نباید اجازه دهید معاشرت با افراد سمی به زندگی شما آسیب برساند و کیفیت زندگی‌تان را پایین بیاورد.

▪️نادیده گرفتن رؤیاها به خاطر تنبلی

به تعویق انداختن همیشگی کارها سبب از بین رفتن شادی طولانی مدت ما می شود. خیلی از افراد به خاطر تنبلی، زمان و انرژی خود را هدر می دهند، در حالی که می توانیم از این دو منبع ارزشمند برای دنبال کردن اهداف و آرزوهای خود استفاده کنیم.

▪️انتقاد کردن از خود

انتقاد از خود برای شناسایی عیب‌ها و بهبود مهارت‌ها لازم است. خیلی خوب است که نقاط ضعف خود را بشناسید. از طرفی منفی بافی و خودگویی های منتقدانه، شما را به جایی نمی رساند و باعث می شود از شادی‌های واقعی زندگی جا بمانیم.

منبع:زوج درمانگری

اسفند ۹۷

برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب اهل سنت

اطلاعیه

📚قابل توجه مردم کتاب دوست و اهل مطالعه شهرستان تایباد و حومه📚

✅ نمایشگاه بزرگ کتاب مجتمع علمی فرهنگی حضرت علی رض تایباد روز 17بهمن با حضور علما و مسئولین افتتاح خواهد شد
♦️نمایشگاه امسال متنوع و پربار خواهد بود

📖چون انتشارات زیادی از این نمایشگاه استقبال کردند أکثر کتب انتشارات اهل سنت در نمایشگاه موجود است
همچنین امسال از قم و مشهد هم چندین انتشارات شرکت کردند از قبیل انتشارات فخر دین و مهرفر از قم و آستان قدس ، به نشر ، عروج اندیشه و ضریح افتاب و چندین انتشارات دیگر…

و تنوع موضوعی کتاب هم امسال زیاد هست
از قبیل 👇👇👇👇👇
دانشگاهی ،پزشکی،روانشناسی ، ورزشی ،ادبی ،اجتماعی ،رمان، اشپزی

وانواع تفاسیر معتبر اهل سنت و قران های نفیس
👬و غرفه های کتاب کودک و نوجوان که امسال توجه خاص بدان شده است

 

 

👈این نمایشگاه کتاب یکی از بزرگترین نمایشگاه های کتاب اهل سنت در کشور می باشد که با تنوع کتاب و با تخفیف های ویژه هر ساله مورد استقبال دوستداران کتاب وکتابخوانی قرار میگیرد

🌹منتظر حضور سبزتان در هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب تایباد هستیم🌹

✅وعده ما 17 بهمن ماه

هشتمین نمایشگاه بزرگ کتاب تایباد
مجتمع علمی فرهنگی حضرت علی رض تایباد

شما رسانه و همیار ما
به دوستانتان اطلاع رسانی کنید
@taybad_mojtame

هدف از برگذاری مسابقات سرودهای اسلامی

 

این روزها موسیقی ورقص و ترانه  در زندگی مردم نقش پر رنگی را ایفا می کند به طوری که  کمترمسلمانی را سراغ داریم چند آهنگ و ترانه داخل گوشی ،اتومبیل ،منزل یا محل کارش نداشته باشد در حالی که همگی خوب میدانند که در اسلام موسیقی و تمام انواع آن حرام مطلق هست اما به هیچ وجه این مساءله جدی گرفته نشده و همچنان به بهانه های مختلف دوست داشتن شعر و هنر و صدای خوب به گوش دادن آن ادامه می دهند .

در تربیت فرزند هم قانون گرفتن چیزی از کودک این است که برای آن چیز جایگزین تعیین شود تا کودک ان را فراموش کند و در اصل این قانون تمام انسانها هست .

پس ما هم باید به عنوان یک مسلمان فکری دیگر کنیم .ایده ای ارایه دهیم که یک مسلمان بدون گناه و عذاب وجدان بتواند به شعری با صدایی زیبا گوش بدهد و هم لذت ببرد هم افسرده نشود در این برهه از زمان که همه ی اطرافمان را خشم و عصبانیت و افسردگی گرفته .

بله باید شعری با مضنونی زیبا و خدا  پسندانه  و اسلامی سر زبانها انداخت که وقتی مسلمانی خواسته باشد از دل شعری زمزمه کند دلش نرم و ذکر نیز حساب گردد .اینجاست که سرود های اسلامی و اشعار زیبا به درد می خوردو ما باید صدایی زیبا برای خواندن آن پیدا کرده و کودکان و نوجوانان را به سمت این نوع سرود ها فرا خوانیم و جایگزین موسیقی های مبتذل که علناً به خدا و بزرگان و عقیده ی ما توهین می کنند گردانیم .

اینجاست که باید فرا خوان دهیم برای مسابقات سرود خوانی و اشعار زیبا که خودش می تواند جایگزینی برای کنسرت های زنده ی موسیقی باشد و با گذاشتن وعده ی جایزه این حس اشتیاق شرکت در کودک و نوجوانمان بیشتر خواهد شد.

با اینکه دوره ی اول این مسابقات برگزار شد و از مدت یک ماه برای شرکت در این مسابقات تبلیغ فراوان شد و حدوداً هشتاد نفری حضور داشتند اما ما هنوز بیشتر از مردممان انتظار استقبال داریم .انتظاری که بیجا نیست بلکه اگر دین و آیین برای ما اهمیت داشته باشد باید هر پدری برای به شوق انداختن کودک خود همراه  وی وارد این طور مکانها شود و او را از موسیقی های غربی و کفر به دور کند و خدا هم به نیت وی، لذّت موسیقی را از دلش خواهد برد و لذت اسلام را به او خواهد چشانید.

همه ی ما می دانیم که اگر در این یک ماه می گفتند فلان خواننده ی کافر در بیرون از شهر کنسرتی برگزار کرده همه آنقدر همدیگر را آگاه می کردند که  در بیرون از شهر جای سوزن انداختن هم پیدا نمیشد از همین مردمی که روزی پنج وعده به مسجد می روند .پس قبول داشته باشیم که کوتاهی از خودمان است .

با وجودیکه باز هم در این مسابقات از خواف و کاریزو تایباد و خیراباد و تربت و..شرکت نمودند اما هنوز این جمعیت اندک بودو انتظارمان بیشتر بود.

اما باز هم امیدواریم در سالهای آینده استقبال مردم مسلمانمان بیشتر و بهتر باشد . و خواهران نیز حتما برایشان جایی برای شرکت و دیدن این جلسات در نظر خواهیم گرفت .با شرکت در این مجالس هم می توانیم یک روز زیبا و شاد داشته باشیم که در آن گناهی نکردیم  و دور هم لذّتی بردیم.

 

به امید آن روز….

نوشته : خلیل شیخ جامی

کانون فرهنگی حافظ

بهمن ماه ۱۳۹۷

شما تاآخر عمر چقدر وقت دارین ؟

دیروز با خودم نشستم و فکر کردم چه قدر از زندگیم و زنده بودنم مونده؟
یعنی چقدر وقت دارم تا به آخرش برسم.
خوشبینانه ترین چیزی که به نظرم رسید این بود همون قدری که زندگی کردم ممکنه وقت زندگی داشته باشم اما این که خیلی کمه .
سن من جوریه که اگه اونو مثل یک خیابون در نظر بگیرم که باید تا آخرش برم و برگردم الان دقیقا جایی ام که باید دور بزنم و برگردم و از این به بعد دیگه رو به پیشرفت نیستم .
وقتی فکر میکنم میبینم که نه کار خاصی انجام دادم نه عبادت خالصی نه خدمتی .
در کل بیشترشو فقط گذروندم واصلا فکرشم نمی کردم که تا اینجا دست خالی پیش برم .حتی نتونستم دنیای خودمو اون طور که دوست دارم بسازمش چه برسه به آخرتی که اصلا بهش توجه نداشتم .
از این فکر یه لحظه تمام آرزوها و خوشی هام مثل آوار ریختن رو سرم.
باید به حال خودم فکری بکنم و از یه جایی شروع کنم .
دیگه نشستن و منتظر بودن کافیه…
انتظار داشتن و گلایه کردن کافیه…
حسرت خوردن وعزا گرفتن کافیه…
جمع کردن و سرهم کردن کافیه…
آزار دادن و آزار دیدن کافیه…
برای چیزهای بی ارزش غصه خوردن کافیه…
گناه کردن کافیه….
دیگه وقتشه مسیر زندگی مو تغییر بدم
میخوام دست خالی نرم.
میخوام دستگیر باشم….
میخوام مفید باشم….
دل شاد باشم و دل شاد کنم….
مهربون و بخشنده باشم…
کتاب و قرآن بیشتر بخونم…
به نمازم بیشتر توجه کنم….
گاهی روزه بگیرم…
گاهی معتکف باشم….
گاهی ذکر کنم….
می خوام دست خالی نرم من خودم رو خوب میشناسم ومی دونم طاقت هیچ عذابی رو ندارم .
دیگه نداشته هامو نمی خوام بشمارم بلکه می خوام قدر بدونم.
قدر آدم های اطراف خودم رو…
قدر هر چی رو که دارم …
قدر نعمت هایی که به من بخشیده شد…
قدر سلامتی مو…
قدر ایمان و مسلمان بودن مو…
قدر همه ی زندگی مو…
می خوام عاشق باشم و زندگی کنم……
خدایا شکرت به خاطر همه چیز ….

نوشته: محراب
۱۳۹۷/۱۰/۱۳
کانون فرهنگی حافظ

توهین ممنوع

یکی از #اولین_گام_ها برای ایجاد #وحدت در بین #مسلمین…

#مودبانه سخن گفتن در مورد علمایی است که #ما آنها را #قبول_نداریم ولی #مسلمان_های دیگر قبول شان دارند.

این چه #منطقی است
که من #حق #بی_احترامی کردن در قبال عقاید دیگران را دارم ولی دیگران #حق ندارند!

نکته:
#نقد_مودبانه_ای که از روی #دلسوزی و #تقوا انجام می شود؛ با #بی_ادبی تفاوت دارد…

(نباید احساسات فرد مخاطب را با #تحقیر و #توهین و #الفاظ_رکیک جریحه دار کرد…)