دو قاعده ی زندگی

‍ ‍ مردم هميشه از همه چيز ناخرسندند و نِق می‌زنند. ناخرسندی يک عادت شده است.
نه اينكه اگر آنان پول بيشتر، خانه ای بزرگتر، همسری مناسب‌تر، فرزندانی بهتر يا شغلی ايده‌آل‌تر داشته باشند، خرسند خواهند شد، نه… اين‌گونه نيست.
هرچه هم داشته باشند، هم‌چنان ناخرسند خواهند ماند. چه فقير باشند چه ثروتمند، همچنان ناخرسند خواهند ماند. ناخرسندی و نِق زدن يكی از عادت‌های ذهن است.
ذهن، زندگی خود را از راه آن مي‌گذراند.
طبيعت ذهن بگونه‌ای است كه ممكن نيست خرسند شود.
وقتي از اين حقيقت آگاه شوی معجزه‌ای رخ مي‌دهد. آنگاه می‌توانی ذهن را كنار بگذاری، زيرا ذهن، تو را هيچ‌گاه خرسند نخواهد كرد. اين در طبيعتش نيست.
بنابراين تو درجستجوی ناممكن هستی. اگر دريابی چرا مدام در تنش هستی، اگر برای ناشادمانی خود دلیلی پيدا نكنی و آن‌ را عمل ذهن بدانی، آنگاه می‌توانی خود را از دام آن كنار بكشی.
اين كار بسيار آسان است. فقط بايد آن را ببينی. ذهنت را تماشا كن. به گذشته بنگر. بارها چنين پنداشته‌ای كه اگر به چيزی معين دست يابی خرسند خواهی شد و تو به آن دست يافته و دیده‌ای خرسند نشده‌ای. و یا اگر هم شادمان شدی، آن دوام نداشته است. و دوباره در دام ذهن و تشویش‌هایش افتاده‌ای. مردم بارها و بارها در يک گودال می‌افتند.
پس ذهنت و تمام خطرهايی كه تو را گرفتار آنها می‌كند تماشا كن. برای ايجاد يک دگرگونی چيزی لازم نيست مگر به تماشا نشستن ذهن. و از راه اين آگاهی، همه چيز با پای خود خواهد آمد. به آرامی و بدون هيچ تلاشی…

کتاب: یکصد قاعده زندگی
نویسنده: ریچارد تمپلار

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
با وقار باشید

منظور از آدم های با وقار چیست؟
آنها آدم هایی متین، خودساخته و کار درستی هستند. نیازی ندارند که لاف بزنند، نیازی ندارند که توجه دیگران را به خود جلب نمایند، چون علاقه ای خاصی به دانستن آن چیزی که دیگران می اندیشند، ندارند، سرشان مشغول زندگی خودشان است، مبادی ادب و معاشرت را رعایت می کنند نه به این خاطر که می ترسند آبروی خود را ببرند یا دماغ سوخته شوند بلکه به این علت که حوصله کنجکاوی و فضولی دیگران را ندارند.
پس متین، باوقار، جدی و آرام باشید، ملاحظه ی دیگران را بکنید و کسی باشید که دیگران به دیده ی احترام به شما بنگرند. لازم نیست خودتان را بگیرید و ادای بزرگترها را در بیاورید. می توانید شوخ طبع هم باشید. البته مواظب باشید سوتی ندهید.می توانید راحت باشید. البته نه خیلی زیاد، می توانید ریلکس باشید، اما مواظب باشید از پرتگاه سقوط نکنید.

وقار یعنی: نشان دادن عزت نفس و داشتن عزت نفس همراه با آرامش

 

۱۳۹۸/۱/۱۱

کانون فرهنگی حافظ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *